YAŞAYAN MİRAS VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

ÇOCUKLAR GELENEĞİN USTALARIYLA BULUŞTU

001.png

ÇOCUKLAR GELENEĞİN USTALARIYLA BULUŞTU

Ankara’daki ilkokul öğrencileri geleneksel sanat dallarının, sahne ve performans gösterilerinin yer aldığı “Çocuklarımız Geleneğin Ustalarıyla Buluşuyor” etkinliğinde geleneksel sanatların ustalarıyla bir araya geldi. 

Cumhurbaşkanlığının her türlü bağımlılık alanlarıyla mücadele edilmesi amacıyla başlattığı seferberlik çalışmaları kapsamında düzenlenen etkinlik Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Yeşilay Cemiyetinin iş birliğiyle gerçekleştirildi.

Bakanlık Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş'in katılımıyla düzenlenen buluşmanın adresi Millî Kütüphane oldu.

Türkiye’nin somut olmayan kültürel mirasını her alanda geleceğe taşıyacak olan çocuklar ve gençlerin geleneksel sanat kollarıyla ilişkisinin güçlendirilmesini ve kötü alışkanlıklardan korunmasını hedefleyen etkinlikte öğrenciler geleneksel sanatları ustaların tezgahında görüp deneyimleyerek eserlerinin üretim aşamalarına tanıklık etti. 

Etkinlikte, Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü somut olmayan kültürel miras taşıyıcısı sanatçılardan Mustafa Tivem’in karagöz, Serkan Bilgin’in de kukla gösterisi yer aldı. Melek Özdilek Kılıç, Saime Yücel ve Nazife Balcı ebru sanatı atölye çalışmalarıyla katıldığı "Çocuklarımız Geleneğin Ustalarıyla Buluşuyor" etkinliğinde Ali Akbey ise ahşap oyuncak sanatı atölye çalışmaları düzenledi.

Programın sonunda, öğrencilere Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ebru seti ve kültürel değerlerimizi tanıtan yapbozlar hediye edildi.

(13.10.2022)

  • 002.png
  • 003.png
  • 004.png
  • 005.png