YAŞAYAN MİRAS VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

BAKANLIKTAN “HALK EDEBİYATINDA BİZİM YUNUS PANELİ"

Türk kültürünün, dil ve edebiyatının temel taşlarından Yunus Emre’yi anmak ve anlamak için yıl boyunca düzenlenen etkinliklere bir yenisi daha eklendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı çevrim içi olarak “Halk Edebiyatında Bizim Yunus Paneli” düzenledi.  

Türk edebiyat ve tasavvuf tarihinin en büyük isimlerinden Yunus Emre’nin manevi kişiliğine ve eserlerine bir kez daha dikkat çekme fırsatı sunan panelde; şiirlerinde en duru Türkçe ile işlediği insan ve doğa sevgisi, hoşgörüsü, kardeşlik ve barış kavramları anlatıldı.  

Panelde; Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Yakıcı “Yunus Emre’nin Aşık Tarzı Türk Şiirine Etkisi”, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdulkadir Emeksiz “Yunus Emre’de Anlam Arayışı”, Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turgut Tok “Yunus Emre Şiirlerinde Dil Özelliği”, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Tatcı “Yunus Emre Menakıpnameleri”, Ankara Hacı Bayram Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Evrim Ölçer Özünel “Kültürel Miras Olarak Yunus Emre” ile Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zülfikar Bayraktar “Somut Olmayan Kültürel Miras Bağlamında Yunus EMRE’yi Anmak ve Anlamak” konularında sunumlar yaptı.