YAŞAYAN MİRAS VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

GELENEĞİN USTALARI ÇANAKKALE’DE HÜNERLERİNİ SERGİLİYOR

canakkale4.jpg

Türkiye’nin geleneksel el sanatları ustaları Çanakkale’de hünerlerini sergiliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’nin dört bir tarafından pek çok el sanatları ustasını “Çanakkale Altın Eller Geleneksel El Sanatları Festivali”nde vatandaşlarla buluşturuyor.

Bakanlığa bağlı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü ile Çanakkale Valiliği tarafından sanatçıyı, halkı ve yerel yönetimleri bir araya getirerek, kültürel çeşitliliğin korunmasına ve kültürler arası diyaloğun geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen festival, birçok kültür sanat etkinliğine ev sahipliği yapıyor. 

İskele Meydanı’nda dün gerçekleştirilen açılış töreniyle kapılarını aralayan festival, ziyaretçilerden yoğun ilgi görüyor.

Festivalin açılış töreninde konuşan Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş, bilhassa çocuklara ve gençlere, geleneksel sanatlarımızla buluşma imkanı tanıyan bu tür etkinliklere katılmaları ve deneyimlemeleri yönünde çağrı yaptı. Geleneksel sanatların, toplumda birlik ve bütünlük oluşturan, kültürel bağları güçlendiren, geçmiş ve gelecek arasında bağlantı kuran bir köprü niteliği taşıdığına dikkat çeken İbiş, bütün bunların yanı sıra, sanatçılar için önemli bir paylaşım ve bilgi alışverişi ortamının sağlandığının altını çizdi.

Açılış programı kapsamında ayrıca, Çanakkale’den Yaşayan İnsan Hazinesi olarak ilan edilen Kıspet Ustası İrfan Şahin’e ve Çanakkale Seramiği Ustası İsmail Bütün’e plaket takdim edildi.

Açılışa katılan heyet daha sonra, stantları tek tek gezerek el sanatlarının hem yapım aşamasını ustasının elinden izledi hem de ürünler hakkında bilgi aldı.

26 Eylül’e kadar devam edecek olan festival programında Geleneksel El Sanatları ustalarının eserleri, “Somut Olmayan Kültürel Miras Listelerinde Türkiye” sunumu, çocuklara ve gençlere yönelik pek çok etkinlik yer alıyor.

(22.09.2021)

  • çanakkale.jpg
  • canakkale1.jpg
  • canakkale2.jpg
  • canakkale3.jpg
  • canakkale4.jpg