YAŞAYAN MİRAS VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Başkentliler Geleneksel Türk El Sanatları ile Altınköy’de buluştu…

Sanatçıyı, halkı ve yerel yönetimleri bir araya getirerek, kültürel çeşitliliğin korunmasına kültürler arası diyalogun geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen “Unutulmaya Yüz Tutmuş Geleneksel El Sanatları Şöleni” 24 Ağustos-1 Eylül 2019 tarihleri arasında Altınköy Açıkhava Müzesinde Ankaralı sanatseverlerle buluştu.
24 Ağustosta açılışı yapılan festival kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, geleneksel sanatçılar ve basın mensuplarından oluşan geniş çaplı bir katılımla hayata geçirildi.
Festivali ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İBİŞ yaptığı açıklamada bu etkinlikler vasıtasıyla el sanatlarında teknik, motif, renk, malzeme gibi unsurlar ile sanat adabı, ahilik kültürü gibi konularda sanatçılar için önemli bir paylaşım ve bilgi alışverişi ortamı sağlandığına dikkat çekerek, usta-çırak ilişkisinin, kültürümüzü yaşatma noktasında “anahtar rol” üstlendiğini belirtti.
Geleneksel el sanatlarının yeniden hayat bulduğu etkinliğe katılan Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İBİŞ, beraberindeki heyetle stantları tek tek gezerek, ürünler hakkında bilgi aldı. Ustalarla birlikte geleneksel el sanatlarının yapım aşamalarına bizzat katılan Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İBİŞ, geleneksel unsurları tanımak ve deneyimlemek isteyen sanatseverleri bu festivaller vesilesiyle ağırlayarak kültürler arası diyaloğu güçlendirmenin yanı sıra kültür ekonomisine de katkı sağlandığını ifade etti. 
Toplumda birlik ve bütünlük oluşturan, kültürel bağları güçlendiren ve geleneklerin devamlılığını sağlayan geçmiş ve gelecek arasında bağlantı kuran bir köprü niteliği taşıyan geleneksel sanatların tanıtılması yaşatılması ve nesilden nesle aktarılması amacıyla düzenlenen “Unutulmaya Yüz Tutmuş Geleneksel El Sanatları Şöleni”nde 31 ayrı stantta geleneksel el sanatlarına özgü ürünler, ustaları tarafından festival boyunca sergilendi.

  • SEM_6049.JPG
  • SEM_6069.JPG
  • SEM_6172.JPG
  • SEM_6191.JPG
  • SEM_6203.JPG
  • SEM_6312.JPG