YAŞAYAN MİRAS VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Belgrad’da Düzenlenen "Ankara Kültür Günleri"nde Ebru, Cam Boncuk ve Çömlekçilik Sanatları İlgiyle Karşılandı.

İçişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Yunus Emre Enstitüsü tarafından desteklenen ve Balkan Kültürleri İttifakı Derneğince (BAKİDER) organize edilen "Ankara Kültür Günleri" 30 Nisan 2019 tarihinde Sırbistan'ın başkenti Belgrad’da gerçekleştirildi.                        
Etkinlik çerçevesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından görevlendirilen ebru, cam boncuk ve çömlek sanatçılarının sergilediği eserler ve canlı performanslar katılımcılar tarafından ilgiyle karşılandı.    
Etkinlik kapsamında gerçekleştirilen faaliyetleri yakından gözlemleyen Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İBİŞ, son derece köklü ve zengin bir geçmişe sahip olan geleneksel sanatlarımızın Balkanlarda tanıtımına katkı sağlayan Ankara Kültür Günleri'ne katılmanın kendisine mutluluk verdiğini belirterek; “Kadim değerlerimizin tanıtıldığı bu kültür yolculuğuna Bakanlığımız'ın kıymetli sanatçıları ile eşlik ederek geleneksel sanatlarımızı tanıtmayı, kültürel kaynaşmayı güçlendirmeyi hedeflemekteyiz.” ifadelerini kullandı. Okan İBİŞ ayrıca; geleneksel sanatlarımız vasıtasıyla Türkiye ile Balkanlar arasında kurulan kültür köprüsünü güçlendirme hedefine yönelik çalışmalarının devam edeceğinin altını çizdi.
Daha önce, Kuzey Makedonya ve Karadağ’da da gerçekleştirilen Ankara Kültür Günleri’nin Sırbistan’ın ardından Bosna Hersek'te de düzenlenmesi ve geleneksel el sanatçılarımızın bu etkinliğe katılarak kültürel değerlerimizi Bosna'lı katılımcıların ilgisine sunmaları planlamaktadır.  

belgrad 2.jpg

Belgrad 3.jpgBelgrad 5.jpg

Belgrad 6.jpgBelgrad 8.JPG

Belgrad.jpg