YAŞAYAN MİRAS VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

JAPONYA BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDE EBRU SANATI VE GÖSTERİSİ

28 Eylül 2018 tarihinde Japonya’nın Ankara Büyükelçiliği Rezidansında, Japonya Büyükelçiliği ev sahipliğinde ve Ankara Üniversitesi Rektörlüğü işbirliğinde öğrencilerin yararına gerçekleşen etkinliğe Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Ebru sanatı gösterisi eşlik etti.  

Japonya Büyükelçisi Akio MIYAJIMA, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İBİŞ, Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İBİŞ’in teşrifi ve pek çok üniversite öğrencisinin katılımıyla gerçekleşen etkinlik Türk ve Japon kültürüne ait ortak değerlerin açığa çıkmasında rol oynadı. Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü Ebru Sanatçısı’nın resmettiği Japon ve Türk bayraklarının yapımına eşlik eden davetliler Ebru sanatının teknik ve sanatsal icrasının her aşamasına büyük ilgi gösterdi. Japonya’nın “Suminagashi” adı verilen geleneksel boyama sanatının metot olarak ebruya olan büyük benzerliğine dikkat çeken Japonya Büyükelçisi MIYAJAMA, ilk defa ebru sanatını icra etmiş olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Geleneksel Türk Süsleme sanatı olan Ebru sanatı, izleyicilerden ve basından büyük ilgi gördü.

Açılış konuşmaları ve ebru sanatı icrasını içeren gösterinin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İBİŞ tarafından Büyükelçi Akio MIYAJIMA’ya ebru sanatının geleneksel motiflerini içeren bir tablo takdim edildi. Ebru: Türk Kağıt Süsleme Sanatı’nın,   Türkiye adına UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesinde kayıtlı 16 unsurdan biri olduğuna dikkat çeken Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İBİŞ, iki ülke arasında yürütülen dostluk ilişkilerinin ortak sanatsal değerlerle yükseleceğini vurguladı.

IMG_9232.jpeg

IMG_9235.jpeg

IMG_9236.jpeg

IMG_9237.jpeg