YAŞAYAN MİRAS VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü ve Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (BMDTÖ) Turizm Eğitim Faaliyetlerini görüşmek üzere bir araya geldi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü’nün 13 Ekim 2017 tarihinde İspanya'nın Madrid şehrinde Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (BMDTÖ) ile gerçekleştirdiği toplantıda turizm ve turizm eğitimi ile ilgili faaliyetler olan Mesleki Eğitim Kursları, Turizm Bilinçlendirme Seminerleri, Turist Rehberliği ve Turizmde Belgelendirme Faaliyetleri görüşüldü.

Bakanlığımızı temsilen Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İBİŞ’in uzman heyetiyle katıldığı toplantıya, UNWTO'yu temsilen Avrupa Bölge Direktör Yardımcısı Christopher Imsen, BMDTÖ Themis Kuruluşu Turizm Eğitim Birimi Sorumlusu Lucy Garner katıldı.  Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğünce yürütülen turizm eğitimi faaliyetlerinden bahseden Genel Müdür Okan İBİŞ, kurumlar arası iş birliğinin öneminin altını çizerek, Ulusal ve Ulusalararası eğitim faaliyetlerinde UNWTO Themis Kuruluşu ile yapılacak işbirliğinin önemine dikkat çekti.

Themis Kuruluşunca yürütülen üç ana program olan; Gönüllülük Programı, Eğitim Kurumu Akreditasyon Sistemi ve Destinasyon Yönetimi Örgütleri Kurumsal Kapasite Geliştirme Eğitimleri konularında bilgi veren Themis Kuruluşu turizm eğitimi sorumlusu Lucy Garner, Türkiye’de özellikle Turizm bölgelerinde İl Müdürlüklerimiz aracılığıyla esnaf, zabıta, polis vb. gruplara (2003 yılından bugüne toplan 11.119 kişiye) yönelik düzenlenen Turizm Bilinçlendirme Seminerleri konusunun BMDTÖ projelerinde yer alan birçok faaliyetle örtüştüğünü; gerekli görülen Turizm Eğitimleri ya da Turizm Seminerlerinin BMDTÖ Themis Kuruluşu ile ortak katılım yoluyla da düzenlenebileceği hususunu vurguladı.

Toplantıyı gerçekleştiren taraf heyetlerce yapılan görüşmelerde Themis Kuruluşu  ile eğitim alanında yapılacak diğer işbirliği alternatiflerinin Themis Kuruluşunun yürütmekte olduğu programlar hakkında alınan detaylı bilgilerin incelenerek  değerlendirilmesi hususlarında görüş alışverişinde bulunuldu. İkili ve uluslararası anlaşmalar gereği çeşitli ülkelerde Bakanlığımızca düzenlenen turizm eğitimlerinin ihtiyaç duyulması halinde BMDTÖ Themis Kuruluşu işbirliğinde gerçekleştirilebileceği hususunda fikir birliğine varıldı.   2017-10-20-PHOTO-00000392.jpg
2017-10-20-PHOTO-00000393.jpg
IMG_4828.jpg
IMG_4836.jpg
IMG_5976.JPG
IMG_5981.JPG