YAŞAYAN MİRAS VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

BİR USTA BİN USTA PROJESİNİN TRABZON KLASİK KEMENÇE YAPIMI KURSİYERLERİNE SERTİFİKALARI VERİLDİ

Geleneksel el sanatlarımızın desteklenmesi, yaşatılması ve bu alanda istihdam sağlanması amacıyla Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğünce yürütülen bir sosyal sorumluluk projesi olan Bir Usta Bin Usta projesi kapsamında Trabzon’da Klasik Kemençe Yapımı Kursunu tamamlayan kursiyerlere sertifikaları verildi.

Başlatıldığı 2010 yılından itibaren kaybolan ya da kaybolmaya yüz tutan mesleklere olan ilgiyi arttırmak, usta çırak ilişkisini yaşatmak ve bu meslekleri yeniden canlandırmak amacıyla her yıl 5 farklı ilde ve meslekteki ustaların, toplam 100 gence birikimlerini aktarmasının hedeflendiği projede 10 yılın sonunda 50 meslekte toplam 1000 ustanın yetiştirilmesi amaçlanıyor.

2016 yılı kurs programı dahilinde Trabzon’da başlayan eğitimlere katılan ve kurslarını tamamlayan öğrencilere sertifikalarını vermek üzere düzenlenen törene, Trabzon Valisi, Milletvekilleri ve Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri katıldılar.

Törende konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş, üretildiği toplumun duygularını, sanatsal beğenilerini ve kültürel özelliklerini yansıtan el sanatlarının, özlemlerin, sevgilerin, beklentilerin, dileklerin, inanışların, duygu ve düşüncelerin somut anlatıları olduğunu ifade etti.

Öncelikle kadim kültürümüzü korumak, yaşatmak ve usta çırak ilişkisini desteklemek adına ülke çapında Valiliklerle işbirliği içerisinde projeler yürüttüklerini belirten Okan İbiş; bunlardan biri olan “Bir Usta Bin Usta” projesinin başlangıcından bu yana, 30 ilimizde kaybolmaya yüz tutan geleneksel el sanatı kurslarından, 2016 yılı için Adana’da Ahşap Oymacılık,  İstanbul’da Beykoz Cam İşçiliği, Kırklareli’de Poyralı Köyü Dokuma, Konya’da Keçe Aksesuarları yapımı ve Trabzon’da Klasik Kemençe yapımı olmak üzere 5 ilimizde başlatılan kursların tamamlanmaya başladığını belirtti. 

Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş, Trabzon'un, Karadeniz'in inci şehri olduğunu vurgulayarak, “Bu proje kapsamında da birçok ilde açılan kurslarla kadim kültürümüzü yaşatmaya çalışıyoruz, hedefimiz bu 10 yıllık süre içerisinde bin ustalar yetiştirmek. Bu kapsamda belge almaya hak kazanan 11 kursiyerimizi de kutluyorum” ifadelerini kullandı.

IMG_5107.JPG

IMG_5166.JPG
IMG_9551.JPG
IMG_9552.JPG
IMG_9600.JPG