YAŞAYAN MİRAS VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Yaşayan İnsan Hazineleri "Geleceğe Aktarılan Mirasın Temsilcileri"ne ödülleri verildi.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, Başbakanımız Sayın Binali YILDIRIM ve Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Nabi AVCI’nın katıldığı törenle, Yaşayan İnsan Hazineleri "Geleceğe Aktarılan Mirasın Temsilcileri"ne ödülleri verildi.

2015 Yılı Yaşayan İnsan Hazineleri ödülüne layık görülen mersiye geleneği temsilcisi Celal Yılmaz, aşıklık-zakirlik temsilcisi Mehmet Acet, minyatür sanatı temsilcisi Cahide Keskiner, klasik kitap sanatları temsilcisi İslam Seçen, sedef kakma sanatı temsilcisi Salih Balakbabalar, kalemişi sanatı temsilcisi Muammer Semih İrteş, keçecilik sanatı temsilcisi Ahmet Yaşar Kocataş, aşıklık temsilcisi İsmail Nar, atma türkü geleneği temsilcisi Osman Efendioğlu, çok sesli şarkı söyleme geleneği temsilcileri Macahel Yaşlılar Korosu, törende ödüllerini Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, Başbakanımız Sayın Binali YILDIRIM ve Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Nabi AVCI’nın elinden aldı. 

UNESCO tarafından 2003 yılında kabul edilen ve Türkiye'nin 2006 yılında taraf olduğu Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında yapılan envanter çalışmaları, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğünce yürütülmektedir. Türkiye'nin Somut Olmayan Kültürel Miras Ulusal Envanteri ve Yaşayan İnsan Hazineleri Ulusal Envanteri olmak üzere iki tür ulusal envanteri bulunmaktadır. Yaşayan İnsan Hazineleri Türkiye Ulusal Envanteri'ne kayıt için gelen teklifler Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğünce oluşturulan Somut Olmayan Kültürel Miras Uzmanlar Komisyonunda değerlendirilerek Bakanlık makamından alınan onay ile envantere kaydedilmeleri kesinleşen Yaşayan İnsan Hazineleri bir tören ile kamuoyuna duyurulmaktadır. Yaşayan İnsan Hazineleri "Somut olmayan kültürel mirasın belli unsurlarını yeniden oluşturmak ve yorumlamak açısından gerekli bilgi ve beceriye yüksek düzeyde sahip kişiler" olarak tanımlanmaktadır.

Somut olmayan kültürel miras sözleşmesi kapsamında UNESCO’ya taraf olunan 2006 yılından bu yana 110 unsur envantere kaydedilmiş olup, 29 kişi ve bir topluluk da Yaşayan İnsan Hazinesi olarak ilan edilmiştir.

  • 2.jpg
  • IMG_2237.JPG
  • 5.JPG
  • 8.JPG
  • 11.JPG
  • 15.JPG
  • 16.JPG
  • MCM_3755.JPG

Yaşayan İnsan Hazineleri 
Etiketler: Yaşayan İnsan Hazineleri