YAŞAYAN MİRAS VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Yaşayan İnsan Hazinemiz, Kaşık Yapım Ustası Mustafa Sami ONAY vefat etmiştir.

Genel Müdürlüğümüzün icracı Birimi olduğu UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında 2022 yılında Yaşayan İnsan Hazinesi İlan ettiğimiz “Kaşık Yapım Ustası” Mustafa Sami ONAY’ın vefatını derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.

Merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

Mustafa Sami ONAY (1960-2024) kimdir?

1960 yılında Konya’da doğmuştur. Geleneksel Konya kaşığı yapan bir ailenin dördüncü kuşak ustası olarak mesleğini 50 yılı aşkın süre devam ettirmiştir. 2015 yılında yılın Ahisi ilan edilen Onay, kaşıklarını “Kaşıkçı Dede” olarak anılan Hoca Ahmet Yesevi’nin sanatsal ruhu ve Hz. Mevlana’nın ocağında yetişmiş kaşıkçıların izini sürerek ürettiğini belirtmiş ve kaşığa verilen şekli kâmil insan olma yolculuğu ile ilişkilendirmiştir. Bunu “Kaşık iki bölümdür, yukarı kısmında akıl, aşağı kısmında ise kalp vardır. Akıl ile kalp arasındaki boğaz kısmında ise nefis gezinir. Şimşir ağacına, insanın nefsini yenmesi gerektiğini düşünerek, ilk darbeyi vururuz.” şeklinde ifade etmiştir.

Yaşamı boyunca çok sayıda usta yetiştirerek kaşık yapım ustalığı geleneğinin yaşatılmasına önemli katkılar sunan Mustafa Sami ONAY, 19 Ocak 2024 tarihinde vefat etmiştir.