YAŞAYAN MİRAS VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul “Ebru Türk Kağıt Süsleme Sanatı” Sergisiyle Buluştu

İstanbul “Ebru Türk Kağıt Süsleme Sanatı” Sergisiyle Buluştu

İstanbullu sanatseverler, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Ebru; Türk Kağıt Süsleme Sanatı” Sergisiyle, Bakanlık Bilgi-Belge Merkezine kayıtlı olan Ebru eserlerini görme şansını yakaladı.

Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü; Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesinin icracı birimi olarak, ulusal çalışmaların yanı sıra ülkemizin zengin somut olmayan kültürel mirasının görkemli örneklerinin UNESCO aracılığıyla tüm insanlıkla paylaşılması misyonunu gerçekleştirmek için yaptığı tanıtım çalışmalarına, İstanbul’da düzenlediği Ebru Sergisiyle bir yenisini daha ekledi. Sergi süresince katılımcıların ebru yapım aşamalarını görmesi için ebru sanatçıları tarafından canlı performans gösterileri gerçekleştirildi.

27 Kasım 2014 tarihinde Paris’te gerçekleştirilen UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Hükümetlerarası Komite Toplantısında; Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından sunulan “Ebru, Türk Kağıt Süsleme Sanatı”nın temsili listeye kaydettirilmesiyle birlikte başlatılan Anadolu’nun geleneksel sanatlarını tanıtma çalışmaları, ülke genelinde yaygınlaştırılarak devam ediyor. Son olarak İstanbul’da düzenlenen Ebru sergisine sanatseverlerin ilgisi yoğun oldu.

Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İBİŞ, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah DEMİRCAN ile birlikte yaptığı sergi açılışında, ülkemizin kültürel çeşitliliğinin ve zenginliğinin görünür hale gelmesi ve yaşatılması için Temsili Listenin önemli bir fırsat olduğunun altını çizdi.  “Ebru, Türk Kâğıt Süsleme Sanatı” adıyla sunulan dosyanın UNESCO’ya gönderilen 46 aday dosya arasında en iyi hazırlanmış 5 dosyadan biri olarak gösterildiğini de vurgulayan Okan İBİŞ, açılışın ardından Genel Müdürlük Bilgi Belge Merkezine kayıtlı 40 eserin sanatseverlerin beğenisine sunulduğu sergiyi gezdi.